JAK ZADAT ZNALECKÝ POSUDEK?

Otázku na znalce zpravidla pokládá buď právník či osoba, která nemusí mít ani právní vzdělání. Jednou z nejefektivnějších cest ke kvalitně položené otázce, která bude zadáním pro znalce, je odborná konzultace vc dané problematice se znalcem.

Konzultace napomůže k účinnějšímu jednání v objasnění dané problematiky, k přípravě jakéhokoliv znaleckého úkonu, správné formulaci pokládaných otázek, jenž budou úkolem pro znalce. V případech uzavírání smluv nebo reklamací mohou posloužit jako prevence před vznikem reklamačních nedorozumění.

Zadání znaleckého posudku

ÚKOL PRO ZADAVATELE ZNALECKÉHO POSUDKU

Zákon vyžaduje, aby znalecký posudek byl nově velmi podrobně strukturován.  Prováděcí vyhláška č. 503/2020 Sb. upravuje v § 40, odst. 1 a 2 podrobně upravuje i to, jak má zadání posudku (znalecká otázka) vypadat.

  • Odborná otázka zadaná zadavatelem znaleckého posudku.

  • Údaj, pro jaké účely má být znalecký posudek použit.

  • Skutečnosti sdělené zadavatelem, které mohou mít (dle jeho názoru) vliv na přesnost závěru znaleckého posudku.

Pokud zadavatel nesdělil znalci žádnou skutečnost, která může mít vliv na přesnost závěru znaleckého posudku, znalec to uvede v zadání znaleckého posudku.

Vyhláška zde úkoluje zadavatele znaleckého posudku a nikoli znalce. Ministerstvo ve vyhlášce klade důraz na slovo „odbornost“. Zadaná otázka má být odborná. To znamená, že nemá být triviální (jednoduchá). To však také znamená, že má být otázkou odbornou (questio facti) a nikoli otázkou právní (questio iuris). Právní problematiku má znát soud (iura novit curia).

Vyhláška v písmenu c) předpokládá erudovaného zadavatele. Ale zadavatelem může být také prostý člověk. Prostý člověk a někdy ani advokát či soudce nebo státní zástupce není schopen vždy dodržet požadavek vyhlášky. Vy – zadavatelé jste obvykle laici v dané věci. Proto my znalci po zadavateli nemůžeme chtít, aby vždy uvedl „skutečnosti, které mohou mít vliv na přesnost závěru znaleckého posudku“. V posudku musíme uvést, že jste nám takové skutečnosti nesdělili (odstavec 2). Taky nám říkejte už v rámci zadání, pro jaký účel má být znalecký posudek použit. Mějte dané řádky na paměti.


Obecně ke znaleckému posudku   

co je zanalecký posudek?     

Znalecký posudek je služba, kterou odborník pomáhá objasnit položené otázky. Znalecký posudek může mít elektronickou nebo listinnou podobu - písemný dokument s náležitostmi dle §28 zákona č. 254/2019Sb., případně ústní formu, tzv. výpověď znalce do protokolu. Vypracovat jej může pouze znalec, který je zapsaný v seznamu znalců u Ministerstva spravedlnosti České republiky. 

Základní podmínkou jednoznačnosti znaleckého posudku je kvalitně položená otázka zadavatelem, která umožňuje znalci poskytnout vyčerpávající znaleckou odpověď - znalecký výrok, který je zužitkovatelný jako případný důkazní prostředek při sporu. S rozvojem digitalizace společnosti je dokazování za pomocí znalce skoro nezbytností.


Jak dlouho trvá vyhotovení znaleckého posudku? 

Zkušenosti z praxe ukazují, že znalecký posudek týkající se běžné problematiky daného oboru lze vyhotovit během cca 6 týdnů. Konkrétní termín vyhotovení však záleží na aktuálním vytížení znalce. Nelze proto vyloučit i dohodu o termínu dřívějším. Ve zvláštních spěšných případech je možné vyhotovit znalecký posudek podstatně dříve, dovoluje-li to svou mírou pracnosti vlastní povaha zkoumané látky. Cena za spěšné vyhotovení znaleckého posudku může být případně navýšena.


Jak lze obecně kvalifikovat výdaje za znalšckáý posudek?

Výdaje za znalecký posudek lze kvalifikovat jako nezbytné náklady sloužící k prokázání oprávněnosti reklamačního nároku zákazníka (nebo naopak oprávněnosti odmítnutí reklamačního nároku stranou prodejce či poskytovatele služby). V takovém případě soud zpravidla rozhodne, aby strana, která ve sporu byla méně úspěšná uhradila je straně druhé.

Soudní znalec poskytuje konzultace:

Konzultace napomůže k účinnějšímu jednání v objasnění problematiky, k přípravě jakéhokoliv znaleckého úkonu, ke správné formulaci pokládaných otázek, jenž budou úkolem pro znalce, nebo v případech při uzavírání smluv jako prevence před vznikem reklamačních nedorozumění.

Otázku na znalce zpravidla pokládá buď právník nebo osoba, která nemá ani právní vzdělání. V žádném z uvedených případů však nelze předpokládat znalosti v takových oborech, jakými jsou informační technologie, elektronika, kancelářská technika, počítače, hardware, software, hudební, zvuková a obrazová elektronika, digitální technologie, elektroenergetika, elektrotechnika, elektrické instalace, elektrické stroje a přístroje, fotovoltaické elektrárny, vodní elektrárny, ochrany před účinky atmosferického i statického přepětí - LPS, objektivizace určitého jevu, apod.

Jednou z nejefektivnějších cest ke kvalitně položené otázce je předběžná odborná konzultace se znalcem, která probíhá buď na dálku pomocí elektronických komunikačních prostředků (e-mail, telefon, videokonference apod.), v sídle znalce nebo v místě zadavatele.

Cena odborné konzultace:

Cena konzultace prostřednictvím e-mailu týkající se prostudování dokumentace nebo jevu ve věcech reklamací zejména ze servisu a navržení dalšího postupu – od 1 000 Kč.

Odborné konzultace z oblasti elektroniky & elektrotechniky pro účely řešení sporů, ocenění, reklamací apod. činí 2.500 Kč za každou i započatou hodinu. V případě, že se konzultace realizuje mimo sídlo znalce (Praha, Vsetín nebo Zlín), připočtou se výdaje na cestu ze sídla na místo konání a zpět. Dále se připočte náhrada za ztracený čas.


Ceník

Odborné konzultace:

Toto je popis bloku. Chceš-li jej upravit, klikni a napiš text nebo jej nahraď vlastním obsahem

Konzultace po telefonu:

Zpravidla se jedná o prvotní informace poskytnuté znalcem jak se lépe zorientovat v dané problematice.

Probíhá po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.

zdarma

Konzultace on-line prostřednictvím elektronických prostředků: 

Týkající se prostudování dokumentace nebo jevu ve věcech reklamací, zejména materiály ze servisu a navržení dalšího postupu, atp.


od 1 000 Kč

Cena odborné konzultace v místě: 

Odborné konzultace z oblasti elektroniky & elektrotechniky pro účely řešení sporů, ocenění, reklamací apod.


 5 500 Kč

Ing. Pavel Raška,

člen Komory soudních znalců České republiky,

sekce ELEKTRONIKA a IT, ELEKROTECHNIKA,

expert pro fotovoltaiku, revizní technik pro elektrická zařízení

IČO: 410 89 332

Konzultace a revize probíhá na základě předběžného ujednání. O datu a místě konání se jedná předem, zpravidla telefonicky nebo e-mailem.

V případě, že se činnost koná mimo sídlo znalce, připočítavají se cestovná výlohy  ve výši  od 7,9 Kč/km + náhrady za ztracený čas znalce na cestách.

Znalec je plátce DPH

Sídlo: BRNO, PRAHA, VSETÍN, působnost Česká Republika a EU

+420 777 555 007

pavel@raska.cz

Provozní doba: Po - Pá v době od 8:00 do 16:00. Osobní návštěvy v místě nebo sídle znalce po předchozí telefonické dohodě.